Southern Illinois University Edwardsville Logo
Apply to SIUE


URCA Header

URCA Assistants

Fall 2018

CONGRATULATIONS to all of our URCA Assistants and Mentors for the Fall 2018 semester!
We wish you all the best of luck with your projects.




College of Arts and Sciences   School of Business  School of Engineering

School of Education, Health and Human Behavior

School of Nursing   School of Pharmacy


College of Arts and Sciences


Department and Mentor URCA Assistant(s)
Anthropology
Corey Ragsdale Sarah Padgett
Julie Zimmerman Jennifer McBride, Emily Lange
Art & Design
Joseph Page Brittany Rhodes
Megan Robb Macey Brown, Dunya Mikhayel
Biological and Environmental Sciences
Kelly Barry Amanda Esposito, Kennedy Epps, Nour Zamel,
Susanne DiSalvo Sydni Rubio, Andrew Tresslar, Jacob Lesinski, Andrew Hofferkamp
Elizabeth Esselman Noah Pyles
Thomas Fowler Tasmeem Chowdhury, Delena Stokes, Natalie Reczek
David Jennings Matthew Goessling
Luci Kohn Haley Gouchenour, Owen Reiser
Danielle Lee Alexis Acoff
Darron Luesse Derick Rickher, Linus Amante, Abby Brown
Bill Retzlaff Anne-Christine Link
Kyong Sup Yoon Carl Namini, Kristina Springer
Chemistry
Robert Dixon Shea Walker, Mollee Sager, Richard Sauls, Catherine Akley
Myron Jones Olivia Clark
Yun Lu Amanda Beach, Grant Fuerstenau
Sarah Luesse Drew Scanlan, Christopher Perry
Leah O'Brien Hannah Jackson
Nahid Shabestary Benjamin Atterberry
Mina Sumita Ashlynn Winkler, Austin Woodard, Katie Farlow, Mary Godsey, Morrisan Connolly
Kevin Tucker Nicholas Grunloh, Karolina Chmielewska, Samantha Olendorff, Sarah Rizzo, Jayda Hatten, Jillian Rhomberg, Dalia Hassan, Clayton Donald, Jackson Hoang, Nicholas Howard, Silwana Tiwari
Chin-Chuan Wei Christian Arcelona
English Language and Literature
Jessica DeSpain Jeri Reuter, Allyson Taylor
Howard Rambsy Joshua Russell
Foreign Languages and Literature
Carolina Rocha Rachel Liefer
Geography
Adriana Martinez Seth Kennarr
Historical Studies
Jeff Manuel Abbigayle Schaefer, Michael Limmer, Chase Langendorf
Jason Stacy Cayden Miller, Tyler Young
International Studies
Sorin Nastasia Dillon (Rin) Rienhart
Mass Communications
Undrah Baasanjav Carson Crow
Mathematics & Statistics
Song Chew Thomas Antonacci
Music
Marc Schapman Hannah Fink
Philosophy
Richard Fry Meagan Colley
Alison Reiheld Clarence (Ren) Czachor, Jacob Richardson, Breanne Burton
Robert Ware Tom Feldman, Adam Aldabe, Eric Schwartz
Physics
Edward Ackad Mohammad Hassan, Mary Meister
Hernando Garcia Nathan Chalus
Abdullatif Hamad Nicole Lindsey, Ronald Taylor
Karen Vardanyan Bradley Bates
Political Science
Timothy Lewis Scott Baird
Laurie Rice Casey Ringenberg, Kevin Campbell
Andrew Theising Amanda Jandernoa
Suranjan Weeraratne Rahime Aliu
Social Work
Roberto Aspholm Brejani Owens
Jill Schreiber Adessa Walsh
Theater & Dance
Kathryn Bentley Michael Watkins
Kristin Best-Kinscherff Kristen Ahring
Laura Hanson Laila Alvarado
Johanna Schmitz Jenna Heng

Back to the top

School of Business


Department and Mentor Assistant(s)
Economics and Finance
Ariel Belasen Brandon Johnson
Marlon Tracey Christopher Pattillo


Back to the top

School of Dental Medicine


Department and Mentor Assistant(s)
Growth, Development and Structure
Anita Joy Mallory Wright, Ian Raska
Barbara McCracken Alec Piwowarczyk, Nick Ballard


Back to the top

School of Engineering


Department and Mentor Assistant(s)
Construction
Ahmed Abdelaty Betul Gokalp
Anne Werner Dalton Brookshire
Civil Engineering
Rohan Benjankar William Lavelle
Abdolreza Osouli Dylan Mueth, Collin Kontio
Electrical & Computer Engineering
Jon Klingensmith Jack Ralston, Lucas Smith, Dipak Subramaniam, Sam Gass, Gage Evitt, Jerome Ukah
Yadong Wang Cristobal Molina Benitez, Bailey Caruthers
Mechanical & Industrial Engineering
Nima Lotfi Pratik Lamsal, Panporn Orkweha, Daniel Smalley
Sinan Onal Mitchell Leefers
Mingshao Zhang Chris Couch, Jonathan Cheatham, Jason Couch

Back to the top

School of Education, Health and Human Behavior


Department and Mentor Assistant(s)
Applied Health
Maria Fernandez del Valle Cathleen Harweger, Samantha KnightMegan McCormik, Sabrina Billings
Brianne Guilford Jordyn Nimmer, Andrea Frerker, Ashley Gagen
Marie Klopfenstein Chelsey Short, Riley Young, Kaleigh Keck, Maya Searcy
James Panico Alyssa Groene
Lindsay Ross-Stewart Hailey Grider, Christopher Simmons
Bryan Smith Kayley Stock, Josh Patterson, Oliva Hanzel
Joshua Wooten Riley Hirsch, Kobe Krone
Jen Zuercher Aubrey Kamp, Thomas Gazda, Bailey Fults-Peterman, Kalley Foster
Psychology
Sarah Conoyer Nicole Ties, Rebecca Wagner, Mariah Campbell, Leah Oglesby, Devon Kaminski, Nesreen Jaber
Eva Ferguson Kathryn Hatches
Elizabeth McKenney Kari Levek, Izabelle Harvey, Anna Schumacher
Thad Meeks Karin Knutzen, Maria Canini, Elizabeth Kalous
Elizabeth Meinz Jazay McBride, Catherine Marx, Ryan Raymond, Prairie Boschulte, Karen Schroeder
Joel Nadler Sarah Gentry, isabella Divine, Mackenzie Harrison
Laura Pawlow Haley Sawyer, Gabrielle Ellis, Amanda Denhof, Lauren Ferris, Alizeja Gipson
Jonathan Pettibone Kayla Nichols, Crystal Corso
Eunyoe Ro Hannah Darden, Samantha McClintock
Mitsuru Shimizu Jason Brooks, Zachary Leonard
Elora Voyles Jalela Mitchell, Alyshia Schwemm, Sierra Moody, Micahel Kaufman
Teaching & Learning
Barbara Martin Ashley Schaefer
Craig Miner Michael Horton

Back to the top

School of Nursing


Department and Mentor Assistant(s)
Primary Care and Health Systems
Chaya Gopalan Alyssa Allen, Coral Viernow
Rebecca Luebbert Savannah Mims
Ann Popkess Caleb Culbreath

School of Pharmacy


Department and Mentor Assistant(s)
Pharmaceutical Sciences
Maria Kontoyianni Andrew Henry
Walter Siganga Thomas Siganga
Ron Worthington Greg Takacs

Click below to see a listing of past URCA Assistants and Mentors

Spring 2018

Fall 2017

Spring 2017

Fall 2016

Spring 2016

Fall 2015

Spring 2015

Fall 2014

Spring 2014


For more information about the Undergraduate Research and Creative Activities Program,
contact Dr. Laura Pawlow at (618) 650-2608 or lpawlow@siue.edu.

facebookoff twitteroff vineoff linkedinoff flickeroff instagramoff googleplusoff socialoff