Cougar Logo
  Southern Illinois University Edwardsville
Track and Field
Women's SIUE Track and Field
Men's SIUE Track and Field
SIUE Athletics
Cougar Ruler

March 12, 2005

Butler, Sawyer Earns All-American Status
         BOSTON - Tairisha Sawyer (Chicago) and Christine Butler (Matteson), as well as the 1,600-meter relay team, earned All-American honors at the NCAA Division II Indoor Track and Field Championships on Saturday at the Reggie Lewis Track and Athletic Center.
         As a team, SIUE placed 18th among 44 schools which scored at the meet. Saint Augustine's was crowned the team champion with 53 points.
         The SIUE 4 X 400-meter relay team earned All-American status with a sixth-place finish. Jessica Levy (Des Plaines), Sawyer, Valerie Simmons (St. Louis) and Kimetha Williams (Bellevue, Neb.) ran a time of 3:47.40, breaking the school record by nearly three seconds.
         Butler, a freshman, scored five points in the team scoring with a four-place finish in the triple jump. Her leap of 38 feet, 9.5 inches (11.82 meters), set a new school record for the Cougars, breaking the old mark of 11.75 meters set last season by Jamie Thomas. Sawyer, a sophomore, ran an SIUE record time of 24.63, her second straight day of breaking the school record. The winner of the event was Shami Vanhook, of Ashland, in 24.34.

                   Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
    1) St Augustine's              53        2) Abilene Christian          48.50
    3) Lincoln                     48        4) Adams State                42   
    5) Nebraska - Omaha            41        6) Ashland                    35   
    7) Cal St Bakersfield          33        8) Seattle Pacific            25   
    9) Central Missouri St         24.50    10) Minnesota St               20   
   11) Nebraska-Kearney            17       11) South Dakota               17   
   13) Southern Indiana            15       14) Harding                    13   
   15) Cal St-LA                   12       16) Grand Valley State         11.50
   17) Texas A&M Kingsville        11       18) Southern Illinois- Edward  10   
   19) Chadron State                9       19) Missouri Southern           9   
   19) Western State                9       19) Hillsdale                   9   
   23) Colorado School of Mines     8       24) Northern Michigan           6   
   24) Bowie State                  6       24) Cal St Stanislaus           6   
   27) Bellarmine                   5.50    27) Augustana                   5.50
   29) Central Washington           5       30) Indiana Univ of Pa          4   
   31) Missouri-Rolla               3.50    32) Pittsburg State             3   
   32) Findlay                      3       32) Minnesota-Duluth            3   
   35) Lewis                        2       35) Saginaw Valley State        2   
   35) Massachusetts - Lowell       2       35) Emporia State               2   
   39) Northwest Missouri State     1       39) Ferris State                1   
   39) Charleston                   1       39) Cal St Dominguez Hills      1   
   39) Shippensburg                 1       39) Wisconsin-Parkside          1   
 
Lancer Timing Services                        Hy-Tek's Meet Manager
                  2005 NCAA Division II Indoor Championships                   
                 Reggie Lewis Center  - 3/11/2005 to 3/12/2005                 
                                  Boston, MA                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 m Dash
===================================================================
        Meet: *  7.43  3/15/2003   Shandria Brown, Lincoln                     
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lashawndra Ratcliff       Sr Texas A&M Ki              7.57Q  1 
  2 Simmy George              Sr Lincoln                   7.58Q  2 
  3 Jessica Render            Fr St Augustine              7.59q  2 
  4 Shami Vanhook             Sr Ashland                   7.60q  1 
  5 Terica Ned                Jr CS LA                     7.63q  2 
  6 NaRica Offutt             Jr Bowie State               7.65q  1 
  7 Alisha Samuel             Jr NW Missouri St            7.67q  2  7.662
  8 Melecia Lewis             Fr Adams State               7.67q  2  7.669
  9 Marquita Davis            So St Augustine              7.68q  1  7.673
 10 Shawna-Kaye Thompson      Fr Abilene Christ.           7.68   2  7.680
 11 Tairisha Sawyer           So Southern Ill              7.76   2 
 12 Krystle Jones             Jr Indianapolis              7.84   1  7.832
 13 Jamie Webb                Sr Mo.-Rolla                 7.84   1  7.840
 14 Shannon Butler            Fr Emporia St                7.85   1 
 15 Lavern Monger             So Neb. - Omaha              7.86   1 
 16 Toni-Marie Henry          So Mass-Lowell               7.94   2 
 
Women 200 m Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Shami Vanhook             Sr Ashland                  24.19q  2 
  2 Moya Thompson             Sr Lincoln                  24.38q  2 
  3 Simmy George              Sr Lincoln                  24.46q  5 
  4 Johnsie Liles             Fr St Augustine             24.47q  1 
  5 Terica Ned                Jr CS LA                    24.54q  1 
  6 Stephanie Gebhart         So So Dakota                24.57q  4 
  7 DiOnna Williams           Jr Hillsdale                24.63q  3 
  8 Tairisha Sawyer           So Southern Ill             24.65q  4 
  9 Lashawndra Ratcliff       Sr Texas A&M Ki             24.71q  3 
 10 Shawna-Kaye Thompson      Fr Abilene Christ.          24.80   4 
 11 Josette Pierre-Louis      Sr Mass-Lowell              24.96   2 
 12 Ashley Moulton            So Mass-Lowell              25.06   1 
 13 Jessica Hunt              So Abilene Christ.          25.11   3 
 14 Lavern Monger             So Neb. - Omaha             25.15   5 
 15 Shamekia Berkley          So Pittsburg St             25.26   3 
 16 Melecia Lewis             Fr Adams State              25.38   5 
 17 Sharon Smith              Sr Ferris State             25.57   5 
 18 Heidi Muellenberg         So So Dakota                25.62   4 
 19 Alicia Burns              Sr Emporia St               25.85   2 
 20 Krystle Jones             Jr Indianapolis             26.21   1 
 
Women 200 m Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Shami Vanhook             Sr Ashland                  24.34   2   10  
  2 Johnsie Liles             Fr St Augustine             24.43   2    8  
  3 Terica Ned                Jr CS LA                    24.52   1    6  
  4 DiOnna Williams           Jr Hillsdale                24.54   1    5  
  5 Simmy George              Sr Lincoln                  24.58   2    4   24.579
  6 Stephanie Gebhart         So So Dakota                24.58   1    3   24.580
  7 Tairisha Sawyer           So Southern Ill             24.63   1    2  
  8 Lashawndra Ratcliff       Sr Texas A&M Ki             24.68   1    1  
  9 Moya Thompson             Sr Lincoln                  24.80   2 
 
Women 400 m Dash
===================================================================
        Meet: * 52.22  1997        Lorraine Graham, Lincoln (MO)               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Moya Thompson             Sr Lincoln                  54.59q  5 
  2 Johnsie Liles             Fr St Augustine             54.85q  2 
  3 Marlene Smith             Jr Lincoln                  55.75q  1 
  4 Terran Legard             Jr Central Wash             55.87q  2 
  5 Erica Young               Fr St Augustine             55.98q  1 
  6 Stephanie Gebhart         So So Dakota                55.99q  4 
  7 Josette Pierre-Louis      Sr Mass-Lowell              56.01q  1 
  8 Meleshia Spencer          So Lincoln                  56.69q  4 
  9 Zakiya Ingraham           Jr St Paul's                56.71q  2 
 10 Candice Mulder            Sr Hillsdale                56.77   3 
 11 Lileith Simms             Sr Lincoln                  56.78   4 
 12 Brooklyn Hunt             Jr Abilene Christ.          56.81   5 
 13 Ricci Alleyne             So Bowie State              56.82   3 
 14 Kate Semin                Sr Neb.- Kearney            56.89   1 
 15 Kelly Henkels             Jr Minnesota St             57.16   3 
 16 Amanda Mercer             Sr Ashland                  57.37   5 
 17 Kayla Johnson             So Wheeling Jes             57.46   4 
 18 Koreena Glanville         SO So Connecticut           57.79   5 
 19 Jessica Levy              Fr Southern Ill             58.75   2 
 
Women Triple Jump
=================================================================================
        Meet: * 43-03  1990        Diana Wills, Army                           
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Anastasia Kyvelidou       Sr Neb. - Omaha            12.26m   40-02.75   10  
  2 Debbie Akerly             Jr Neb. - Omaha            12.13m   39-09.75    8  
  3 Yosmila Pinerez           So St Augustine            11.93m   39-01.75    6  
  4 Christine Butler          Fr Southern Ill            11.82m   38-09.50    5  
  5 Sara Wagner               So Neb.- Kearney           11.81m   38-09.00    4  
  6 Emily Volkmer             So Chadron St              11.79m   38-08.25    3  
  7 TiaNiecia Mosley          So Adams State             11.75m   38-06.75    2  
  8 Tunisia Lacy              Sr Shippensburg            11.70m   38-04.75    1  
  9 Chanel Garth              Sr Ashland                 11.62m   38-01.50 
 10 Jenni Picucci             So Ashland                 11.37m   37-03.75 
 11 Kerry-Ann Robinson        So Lincoln                 11.37m   37-03.75 
 12 Esia Johnson              Jr Mass-Lowell             11.23m   36-10.25 
 13 Drew Houston              So Adams State             11.22m   36-09.75 
 14 Lahnor Ridley             Jr Indiana U-PA            11.20m   36-09.00 
 15 Alicia Burns              Sr Emporia St              11.19m   36-08.50 

Women 4x400 m Relay
==========================================================================
        Meet: * 3:39.24  1997        Lincoln (MO)                              
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lincoln                                             3:41.86   2   10  
     1) Marlene Smith Jr                2) Lileith Simms Sr               
     3) Meleshia Spencer So             4) Moya Thompson Sr               
  2 St Augustine's                                      3:42.55   2    8  
     1) Johnsie Liles Fr                2) Jessica Render Fr              
     3) Dana Robinson Jr                4) Erica Young Fr                 
  3 Abilene Christian                                   3:43.53   2    6  
     1) Brooklyn Hunt Jr                2) Keva Wilkins Fr                
     3) Jessica Hunt So                 4) Shawna-Kaye Thompson Fr        
  4 Ashland                                             3:44.23   1    5  
     1) Shami Vanhook Sr                2) Amber Smith Sr                 
     3) Chanel Garth Sr                 4) Amanda Mercer Sr               
  5 South Dakota                                        3:47.21   2    4  
     1) Kassy Laber Jr                  2) Heidi Muellenberg So           
     3) Amber Stoltenburg Jr            4) Stephanie Gebhart So           
  6 Southern Illinois- Edwardsvill                      3:47.40   1    3  
     1) Jessica Levy Fr                 2) Tairisha Sawyer So             
     3) Valerie Simmons So              4) Kimetha Williams Jr            
  7 Emporia State                                       3:48.52   1    2  
     1) Ashley Melichar So              2) Krysta Fennewald Fr            
     3) Alicia Burns Sr                 4) Danielle Sedivy So             
  8 Nebraska - Omaha                                    3:50.16   1    1  
     1) Becky Hughes Fr                 2) Ashley Freeman Sr              
     3) Magda Orzylowski So             4) Lavern Monger So               
  9 Massachusetts - Lowell                              3:54.03   2 
     1) Toni-Marie Henry So             2) Tristin Johnson So             
     3) Josette Pierre-Louis Sr         4) Ashley Moulton So              
 -- Bowie State                                              DQ   1 
     1) Ricci Alleyne So                2) Jennifer Geter So              
     3) Jazmin Dove Fr                  4) Sarah Clay Fr                  
  
March 11, 2005

Sawyer, Rose Advance to Saturday's Finals
         BOSTON - Tairisha Sawyer (Chicago) and Kyle Rose (Kankakee) advanced to Saturday's finals with their preliminary performance at the NCAA Division II Indoor Track and Field Championships at Reggie Lewis Track and Athletic Center.
         Sawyer, the Great Lakes Valley Conference Athlete of the Year, advanced to the finals with the eighth-best time at 200 meters. Her time of 24.65 is a new SIUE record.
         Sawyer, however, was not as fortunate in the 60-meter dash. She ran the 11th fastest time at 7.76 and will not be in Saturday's final.
         Rose, a freshman, was one of three SIUE runners in the 400-meter dash. Rose ran the sixth-fastest time at 48.31, a new school record. SIUE teammates Jonathan Bannister (Plano, Texas) and senior Jeff Fearday (Teutopolis) placed 12th and 16th, respectively.
         SIUE freshman Jessica Levy (Des Plaines) missed the finals at 400 meters, running for a 19th-place finish in 58.75.
         Sawyer will compete in the finals on Saturday at 4:28 p.m. (EST). Rose will run his final at 3:30 p.m. (EST).


        -siue cougars-