Southern Illinois University Edwardsville Logo
Apply to SIUE
The Faculty Senate


The Faculty Senate
Institutional Header

Faculty Senate Roster for 2017-2018

* Council Chair 
Officers and Executive Committee

The College of Arts and Science

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term expires in

vacancy (CAS) 

 

 

 

2018

Laura Fowler 

 Historical Studies

Graduate, CAS

PH 1233

 1454

2414

lmilsk

2019

Richard Essner 

 Biological Sciences

Graduate, At large

SLW 1115

1651

 2338

 ressner

2018

Faith Liebl 

Biological Sciences

Curriculum

SLW 1220 

1651

2509 

fliebl

2020

Sarah Luesse alt for

Cristina DeMeo* (fall semester)

Chemistry

Rules and Procedures

SLW 3190
SL 2327

1652

3564
3170

sluesse
 cdemeo

2019

Junvie Pailden*

Mathematics & Statistics

Rules and Procedures

VC 1004

1653

2349

jpailde

2020

Kim Carter

Social Work

Faculty Development 

PH 1306

1450

5645 

kimcart 

2019

Debbie Mann 

Foreign Languages

Curriculum 

PH 2328

1432

2314

jmann

2019

Stacey Brown 

Geography 

Curriculum

 AH 1412  

1459

5735 

stabrow 

2019

Bryan Jack

Historical Studies

Welfare

 PH 3225

1454

3231

 bjack

2018

Elizabeth Cali 

English Lang & Literature

 Rules and Procedures

PH 0208

1431

3991

ecali

2019

E Duff Wrobbel

Applied Comm. Studies

Graduate, CAS

AH 3118

1772

3098

ewrobbe

2018

Suman Mishra* 

 Mass Comm.

Faculty Development

 DH 1031

1775

 5628

 smishra

2018

Erik Krag 

Philosophy 

 Curriculum

PH 3231

1433

2246

ekrag

2020

Nancy Huyck 

PAPA 

Welfare

AH 3128

1457

  3762

 nelling

2018

Jane Barrow 

Art & Design

Curriculum 

ADW 2127 

1774 

2041

jbarrow 

2020

Wai Cheah 

Applied Comm Studies

Faculty Development 

AH 3111 

1772  

5016

wcheah

2020

Edward Navarre

Chemistry

Graduate, At large

SLW 3130

1652

2076

enavarr

2019

Laurie Rice*

Political Science

Curriculum 

PH 3220

1453

2075

larice

2019

vacancy (CAS)

 

  

 

 

 

 

2018

Jennifer Miller 

Historical Studies

Graduate (CAS) 

PH 3225

1454

2311 

jennimi

2020

Kathryn Bentley 

Theater & Dance

Welfare

DH 2020 

1777 

2436

kabentle

2020

Jocelyn (Josie) DeGroot Brown 

Applied Comm Studies

Graduate (CAS)

AH 3110

1772

5828 

jocbrow 

2020 

Mohammad Yousef

Physics 

 Welfare

 AH 3121

1654 

3903 

myousef

2020

Susan Wiediger

Chemistry 

IBHE-FAC 

 SLW 3160

 1652

 3088

swiedig 

Ex Officio 

Nancy Lutz

Anthropology 

 UPBC Chair

 PH 1224 

 1451 

 2746

nlutz 

Ex Officio 

 Alternates - see below

 

 

 

 

 

 

 

The School of Business

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Mary Sue Love*

Mgmt & Mktg

Graduate

FH 2127

1100

2733

marlove

2018

Andrew Gross

Accounting

Welfare

FH 2108

1104

2692

angross

2019

Linda Lovata 

Accounting

Curriculum  

 FH 2103

1104

2623 

llovata

 2020 

Yuping Zeng

Mgmt & Mktg

Faculty Developement

 FH 2133

1100

 2750

 yzeng

2018

The School of Dental Medicine

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-Mail

Term Expires in

Jeff Banker

 School of Dental Medicine

Welfare

Alton

1111

7056 

 jbanker

2020

Barbara McCracken

School of Dental Medicine

Graduate

Alton

1111

7208

bmccrac

2019

Charles Thornton

School of Dental Medicine

Rules and Procedures

Alton 1111 7030 chthorn

2018

Joseph Sokolowski

School of Dental Medicine

Faculty Development

Alton 1111 7056 jsokolo

2019

Alternates - see below

The School of Education, Health and Human Behavior

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Jonathan Pettibone

Psychology

Rules and Procedures

AH 0133

1121

 3346

 jpettib

2019

Benjamin Webb

Applied Health

Curriculum

 VC 2610

1126 

2718 

benjweb 

2018

Vicki Van Tuyle

Educational Leadership 

Graduate 

 AH 1119

1125 

3944 

 vvantuy

2018 

Shadrack Msengi 

Teaching & Learning

Faculty Development 

 FH 1133

 1122 

3082 

 smsengi 

2020

Nicole Klein

Applied Health

Faculty Development

 VC 2605

1126

3028

 nklein

2018

Dan Segrist*

Psychology

Welfare

  AH 0124

 1121

5391 

dsegris 

 2020

Alternates - see below

The School of Engineering

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Kamran Shavezipur

Mechanical and Industrial Engineering

 Welfare

EB 3045

1805

2894

mshavez

2019

Igor Crk

Computer Science

 Curriculum

EB 2054

1656

2386

icrk

2019

Jeff Darabi

Mechanical and Industrial Engineering

Faculty Developement 

EB 2035

1805

3382

jdarabi

2018

Abdolreza Osouli 

 Civil Engineering

Graduate

 EB 2065

1800

 2816

aosouli

2019

Andy Lozowski

Electrical and Computer  Engineering 

Welfare  

 EB 3075

 1801

2801 

alozows 

2020 

Library and Information Services

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Stephen Kerber*

Library & Information Services

Welfare

LB 13

1063

2665

skerber

2018

The School of Nursing

Name

Department

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Frank Lyerla

Primary Care/Health Systems

Graduate

AH 2337

1066

5974

flyerla

2019

Lisa Green

Family Health/Community Health

Welfare  

AH 3335A 

1066 

 3976

lgreen 

2020 

Debra Jenkins

Primary Care/Health Systems

Curriculum

AH 2335A

1066

3283

dejenki

2019

Alternates - see below

The School of Pharmacy

Name

Council

Office

Box Number

Phone

E-mail

Term Expires in

Walter Siganga 

School of Pharmacy

Graduate

U2 2204

2000

5135

wsigang

2019

Lisa Lubsch Bimpasis

School of Pharmacy

 Rules & Procedures

U2 200

2000

 5136

 llubsch

2018

Janice Frueh alt for
Kate Newman (fall semester)

School of Pharmacy

Welfare 

UP 220 

2000 

5164
5167

jfrueh
 kmuhlst

 2020

Lakesha Butler

School of Pharmacy

Curriculum

U2 0200

2000

5119

lwiley

2019

Alternates - see below

CAS Faculty Senate Alternate:

 

School of Nursing Faculty Senate Alternate:

Kim White

School of Pharmacy Faculty Senate Alternates:

Kelly Gable

Cassandra Maynard

Jennifer Rosselli

Graduate Council At-large Alternate:

Edward Navarre

Graduate Council (CAS At Large) Alternates:

Marc Schapman

Graduate Council Dental Alternate:

Andrea Bell

   Graduate Council Pharmacy Alternate:

Janice Frueh jfrueh@siue.edu

Graduate Council SEHHB Alternative:

Linda Forbringer

 

 

 

 

 

 

 Last updated September 19, 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebookoff twitteroff vineoff linkedinoff flickeroff instagramoff googleplusoff tumblroff socialoff