Southern Illinois University Edwardsville Logo
Apply to SIUE
College of Arts & Sciences


College of Arts & Sciences
Institutional Header
awardees 2013

2013

Front row, left to right:
Dr. Jennifer Rehg – Chair, Department of Anthropology
Paige Walters -  Fred Voget Award in History and Theory of Anthropology
Alexandra Taitt - Community Engagement Award
Taylor Sheeley - Runner-Up, Fred Voget Outstanding Senior Project

Back row, left to right:
Kathryn Chapman - Bank of Edwardsville Award in Anthropology and Runner-Up, The Fred Voget Award in History and Theory of Anthropology
Aslin Fanning - Outstanding Student in Anthropology and Runner-Up, Phi Kappa Phi Undergraduate Scholarship
Danielle MacDonald - Runner-Up, Fred Voget Award in History and Theory of Anthropology
Benjamin Rohde - Fred Voget Outstanding Senior Project

Not Pictured:
Liz George - Runner-Up, Fred Voget Outstanding Senior Project

awardees 2012

2012

Front row, left to right:
Andrew Mell - Bank of Edwardsville Award in Anthropology and Stellar Student
Ryan Cantrell - Robin Brown Life Experience Award
Anna-Maria Kretzer - Katherine Dunham Award in Anthropology
Danielle MacDonald - Katherine Dunham Award in Anthropology and Stellar Student

Back row, left to right:
Dr. Jennifer Rehg– Associate professor, Department of Anthropology
Taylor Barker - Outstanding Student in Anthropology, Fred Voget Runner-Up
Jason Scott - Outstanding Student in Anthropology and winner of the Phi Kappa Phi Graduate Fellowship
Kathryn Chapman - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship

Not Pictured:
Johnna Guthrie- The Fred Voget Outstanding Senior Presentation
Daniel Blodgett and Shannon Murphy - Runners Up, Fred Voget Oustanding Senior Presentation

awardees 2011

2011

Front row, left to right:
Taylor Barker — Bank of Edwardsville Award in Anthropology
Eve Beaumont - Bank of Edwardsville Award in Anthropology, URCA Senior Project Showcase
Daniel Blodgett — Outstanding Student in Anthropology, Voget Outstanding Senior Project, Runner-Up, IAS Undergraduate Paper Competition
Bryan Clemons – Outstanding Student in Anthropology
Alexandra Freyer — Outstanding Student in Anthropology
Johanna Guthrie — Outstanding Student in Anthropology, URCA Senior Project Showcase, Fred Voget Outstanding Senior Project Award, Undergraduate Research and Creative Activities Associate
Kathryn Jamruk — Outstanding Student in Anthropology

Back row, left to right:
Dr. Julie Holt - Chair, Department of Anthropology
Jason Scott – Outstanding Student in Anthropology and 1st place, Phi Kappa Phi Undergraduate Paper Competition
Victoria Weaver —Outstanding Student in Anthropology
Trisha Revelle - Outstanding Student in Anthropology

Not Pictured:
Shannon Murphy - Fred Voget Outstanding Senior Project Runner-Up

 

awardees 2010

2010

Front row, left to right:
James Powers - Katherine Dunham Award in Anthropology, Senior Project Showcase Recognition Award, Fred Voget Outstanding Senior Project Award
Eve Beaumont – Outstanding Student in Anthropology
Dr. Julie Holt – Chair, Department of Anthropology
Elise Valdes - Robin Brown Memorial Life Experience Award, Undergraduate Research and Creative Activities Award, Senior Project Showcase Recognition Award
Ashley Cisneros– Katherine Dunham Award in Anthropology
Katie Leslie– Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship

Back row, left to right:
Jason Scott – Robin Brown Memorial Life Experience Award
Amy Henson – Bank of Edwardsville Award in Anthropology
Alexandra Freye r- Robin Brown Memorial Life Experience Award
Bryan Clemons – Katherine Dunham Award in Anthropology
Dan Blodgett – Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship

Not pictured:
Jessica Wright - Katherine Dunham Award in Anthropology
Trisha Revelle - Voget Outstanding Senior Project Runner-Up

awardees 2009

2009

Front row, left to right:
Amy Hensen - Robin Brown Memorial Life Experience Award
Kayla Kromer - Robin Brown Memorial Life Experience Award
Katie Leslie - Robin Brown Memorial Life Experience Award
Jamie Berner - Katherine Dunham Award in Anthropology
Ashley Cisneros - Katherine Dunham Award in Anthropology

Back row, left to right:
Bryan Clemons - Katherine Dunham Award in Anthropology
Abdul Ursani - Katherine Dunham Award in Anthropology
Angela Cooper - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholorship
James Powers - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholorship
Elise Valdes - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship
Elizabeth Conzelman - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship

 

awardees 2008

2008

Front row, left to right:
Jamie Haines - Katherine Dunham Award in Anthropology
Ceara Horsley - Katherine Dunham Award in Anthropology
Leighann Jones - Katherine Dunham Award in Anthropology
Dr. Julie Holt - Chair, Department of Anthropology
Lori Belknap - Mary Warren Bagley Rekas Memorial Scholarship

Back row, left to right:
Ernesto Rivera - Katherine Dunham Award in Anthropology
Kayla Kromer - Outstanding Student in Anthropology Award
Angela Cooper - Outstanding Student in Anthropology Award
Abdul Ursani - Outstanding Student in Anthropology Award
Jamie Berner - Robin Brown Memorial Life Experience Award
Bryan Clemons - The Bank of Edwardsville Award in Anthropology

facebookoff twitteroff vineoff linkedinoff flickeroff instagramoff googleplusoff tumblroff socialoff